BIO potraviny

Prečo biopotraviny?

Biopotraviny sú produkty vypestované v rámci ekologického poľnohospodárstva. Ekologické poľnohospodárstvo je na rozdiel od konvenčného poľnohospodárstva založené na rešpekte k prírode. Potraviny sú vypestované bez použitia chémie, nesmú sa používať umelé hnojivá, pesticídy a herbicídy, zvieratá nesmú preventívne dostávať antibiotiká. Geneticky manipulované organizmy sú zakázané. Chovaným zvieratám musia byť poskytnuté podmienky, ktoré zodpovedajú ich potrebám ( výbeh, možnosť pastvy, rytie v zemi a pod.)

Biopotraviny majú množstvo predností z hľadiska ľudského zdravia: ich konzumáciou človek nezaťažuje svoj organizmus cudzorodými látkami (rezídua pesticídov, GMO a ďalšie), u ktorých sa predpokladá negatívny vplyv na naše zdravie. Biopotraviny sú kvalitnejšie, majú vyšší obsah vitamínov a minerálov než "nebio" potraviny - napríklad množstvo vitamínu C je v nich o 27 % vyšší. Taktiež majú často lepšiu chuť a vôňu. Dať = medzi BIO a zdravé nejde. Bio je produkcia bez škodlivej chémie. Bravčový bôčik bude vždy zdrojom nezdravého cholesterolu, či už je to bôčik konvenčného poľn. alebo v bio kvalite. Je možné zakúpiť tolerované drogy ( nikotín, kofeín, alkohol ) v bio kvalite, to však neznižuje ich škodlivosť. S bio cigaretami si škodíme rovnako, ako s "nebio" cigaretami.

Ekologickí poľnohospodári sú pravidelne kontrolovaní príslušnými kontrolnými orgánmi. Biopotraviny sú označené certifikátom. V Českej republike je to tzv. zelená zebra.

 Biopotraviny vyprodukované v iných krajinách, majú logo národných kontrolných organizácií, alebo logo biopotravín EU.

 

 
Označovanie pre slovenský trh je nasledovné písomnou skratkou "BIO", alebo "EKO" a nižšie zobrazeným grafickým znakom

 V obchodoch je široký výber potravín. Položky, ktoré bežne nakupujeme, sú na trhu taktiež v bio kvalite. Ak ste sa rozhodli pre zdravší život, vyberajte potraviny označené zeleným logom BIO alebo EKO. Môžete začať postupne, napr. múkou, strukovinami, cestovinami, orechmi a sušeným ovocím. Postupne nahrádzajte ostatné položky, napr. korenie. Nájdite si svojho poradcu bio pečiva a bio ovocia a zeleniny. Najväčší výber biopotravín majú predajne zdravej výživy. Biopotraviny sú potraviny vypestované bez chémie, sú zdravou voľbou pre Vašu rodinu a i celú našu planétu.

Biopotraviny sú potraviny pre život.